W ramach Jubileuszowego Roku Naszego Stowarzyszenia chcemy obchody 25-lecia STO uczcić w naszej szkole szczególnymi wydarzeniami o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Jednym z nich był nasz wyjazd na szkolenie do Ośrodka Badań Jądrowych CERN do Genewy.

O tym, że CERN jest wielkim i nowoczesnym centrum naukowym Europy, wie wielu z nas. Można się domyślać, że doświadcza się tam i odkrywa nową fizykę. Niektórzy z pewnością słyszeli, że jest to miejsce, gdzie powstała pierwsza strona www. Ale niewielu wie, że CERN jest najchłodniejszym z obecnie znanych miejsc we Wszechświecie. A być może jeszcze mniej osób wie, że stosowane w świecie technika, technologia i programy komputerowe są zazwyczaj wymyślane i przygotowywane najpierw dla Nauki uprawianej m. in. w CERNie. Jest to doskonałe miejsce do wprowadzenia i przetestowania nowych rozwiązań.

W listopadzie ubiegłego roku miałyśmy okazję spędzić jeden z najbardziej intensywnych naukowo tygodni w swoim życiu. A wszystko za sprawą szkolenia, które po raz kolejny przygotował dla polskich nauczycieli Wydział Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Szkolenie obejmowało cykl wykładów i spotkań z polskimi naukowcami pracującymi w CERNie lub specjalnie przybyłymi na to szkolenie z Polski, jak  specjalista od fizyki cząstek elementarnych prof. dr hab. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odświeżyłyśmy wiedzę na temat cząstek elementarnych. Rozszerzyłyśmy tę, która dotyczy teorii Wielkiego Wybuchu, stosowania oraz budowy akceleratorów i detektorów. Najbardziej zaskakujące było zmierzenie się z faktem, że znów głośny Model Standardowy wcale nie jest tak standardowy, bo nie wszędzie się sprawdza.

Popołudnia spędzałyśmy bardzo aktywnie na zwiedzaniu kompleksu akceleratorów wchodzących w skład Large Hadron Collider (LHC). Była okazja, by popatrzeć z góry na najmniejszy cernowski akcelerator kołowy LEIR i chociażby przez szybę zobaczyć akcelerator liniowy LINAC. Obejrzałyśmy imponujące centrum komputerowe LHC. Odwiedziłyśmy centra sterowania poszczególnymi detektorami LHC: ATLAS i CMS, a także cernowskie centrum sterowania eksperymentem realizowanym na orbicie ziemskiej (AMS) mającym na celu wyszukiwanie antymaterii i ciemnej materii w przestrzeni kosmicznej. Aż żal, że zabrakło czasu na pozostałe detektory (LHCb i ALICE) oraz „fabrykę antymaterii”. Na otarcie łez zostały nam wspomnienia z malowniczych miejsc Szwajcarii (Berno, Lucerna, Genewa, widoki z autostrady spod Pilatusa do Genewy) i masywu Mont Blanc z okolic Chamonix.

Do tego naukowego zakątka pod Genewą jechałyśmy pobudzone ciekawością związaną z prawdopodobnym odkryciem bozonu Higgsa kilka miesięcy wcześniej. I ta ciekawość została zaspokojona!

Pragniemy bardzo podziękować Zarządowi Koła nr 26 STO za wsparcie finansowe naszego wyjazdu.

Więcej zdjęć.

Anna Baran