Pod hasłem "25 lat Pro Publico Bono" w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Przełamało ono monopol państwa w edukacji i doprowadziło do powstania szkół społecznych w Polsce.

 

 

 

W piątek przypadała 25. rocznica złożenia pierwszego wniosku o rejestrację STO. - Społeczne Towarzystwo Oświatowe powstało z marzeń, z marzeń osób związanych z opozycją - przypomniała podczas uroczystości prezes STO Anna Okońska-Walkowicz.

STO - "owoc Solidarności"

- Jesteście owocem Solidarności. Solidarność wydała wiele owoców (...) wśród nich, takie jak wy - nieprzewidywane na początku, a przynoszące pożytek wszystkim - powiedział doradca prezydenta do spraw społecznych Henryk Wujec. Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem obchody 25-lecia STO.

- Zarejestrowanie STO, to była jedna z jaskółek, takich znaków, że coś zaczyna się zmieniać - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jesteście owocem Solidarności. Solidarność wydała wiele owoców (...) wśród nich, takie jak wy - nieprzewidywane na początku, a przynoszące pożytek wszystkim

Henryk Wujec

Dostali odznaczenia

Podczas piątkowej uroczystości 10 działaczy Społecznego Towarzystwa Oświatowego zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, troje otrzymało Medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji), a 13 - Złote i Srebrne Odznaki STO.

Zaczęło się od 23 osób

Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) założone zostało przez grupę 23 rodziców i nauczycieli, którzy chcieli legalnie działających niezależnych szkół.

Pierwszy wniosek o zarejestrowanie Towarzystwa złożony 30 listopada 1987 r. do Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy spotkał się z odmową. Komitet założycielski odwołał się od tej decyzji i znów spotkał się z odmową. Kolejnym krokiem była skarga do ministra spraw wewnętrznych oraz ponowny wniosek o rejestrację. Tym razem 29 grudnia 1988 r. STO zostało zarejestrowane.

Pierwsze szkoły społeczne zaczęły powstawać we wrześniu 1989 roku. Kuratoria oświaty wydały wówczas zgodę na utworzenie 32 szkół. W roku szkolnym 1990/91 było ich już 179. W pierwszym okresie istnienia STO szkolnictwo społeczne rodziło się przede wszystkim w wielkich miastach.

Jednak zainteresowanie szkołami społecznymi dość szybko przestało ograniczać się do środowisk wielkomiejskich i na przełomie 1991/92 roku zaczęto rejestrować szkoły w mniejszych ośrodkach miejskich. Po dwóch latach istnienia STO w 211 szkołach społecznych uczyło się około 10 tys. uczniów.

13 tys. uczniów szkół STO

Obecnie STO prowadzi ponad 160 szkół i przedszkoli. Uczy się w nich około 13 tys. uczniów, a pracuje ok. 3 tys. nauczycieli. Szkoły STO są płatne, ale przestrzegają zasady non profit.

Niepubliczne szkoły w Polsce skupione są przede wszystkim w Społecznym Towarzystwie Oświatowym (STO), Krajowym Forum Oświaty Niepublicznej (KFON) i Stowarzyszeniu Szkół Katolickich.

Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP


Galeria | Archiwum