Święto Społecznego Towarzystwa Oświatowego

30 listopada Społeczne Towarzystwo Oświatowe obchodzi swoje święto.

Trochę historii

W latach 80-tych grupa rodziców i nauczycieli postanowiła stworzyć legalne i niezależne szkoły społeczne. Inicjatywą zainteresowali się inni ludzie, dla których ważne było dobre wykształcenie oraz wychowanie dzieci i młodzieży. Pierwszy wniosek o zarejestrowanie Społecznego Towarzystwa Oświatowego skierowany 30 listopada 1987 r. do Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy został odrzucony. Dzięki wytrwałości pomysłodawców 29 grudnia 1988 r. Społeczne Towarzystwo Oświatowe zostało zarejestrowane.

Jeszcze o STO

Społeczne Towarzystwo Oświatowe jest organizacją pozarządową. Działa na rzecz upowszechniania w Polsce idei nowoczesnej szkoły, łączącej harmonijnie edukację i wychowanie. Za najistotniejsze cele swojej działalności STO uznało: uspołecznienie oświaty, doskonalenie systemu edukacji narodowej oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Jak świętowaliśmy

W dniu upamiętniającym powstanie Społecznego Towarzystwa Oświatowego w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pani Dyrektor Beata Wiśniewska-Tomczak opowiedziała nam o początkach działalności STO. Dowiedzieliśmy się, że w całej Polsce funkcjonuje około 170 szkół założonych przez stowarzyszenie, w których uczy się ponad 12000 uczniów. Pan Michał Hordejuk przygotował prezentację przypominającą dwudziestoletnią historię naszej szkoły. Założycielką placówki jest Pani Maria Prosińska-Jackl, a funkcję prezesa pełni Pani Marzenna Zapalska, która razem z nami była na spotkaniu. W czasie pokazu widzieliśmy pierwszych uczniów, którzy teraz są już dorośli i osiągają sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Trudno uwierzyć, że w pierwszym roku działalności cała szkoła liczyła tylko kilkanaścioro uczniów! Obecni pierwszoklasiści byli mocno zdziwieni, że ich rówieśnicy sprzed lat nie mieli do dyspozycji dzisiejszych boisk czy placu zabaw. Miłe jest to, że dwie nasze nauczycielki, Pani Małgorzata Wiśniewska i Pani Ewa Markiewicz, są związane ze szkołą od początku jej istnienia i nadal z przyjemnością do niej przychodzą. Wspólne świętowanie zakończyliśmy na słodkim akcentem.

Zapraszamy do galerii.

SMP