W sobotę 8 października mieliśmy okazję uczestniczyć w jesiennym pikniku pod hasłem „Kocury, psiaki i inne zwierzaki”. Impreza pięknie wpisała się w konwencję Światowego Tygodnia Zwierząt – akcji, która ma uświadomić ludziom, że zwierzę to nie rzecz tylko istota żywa i ma swoje prawa. Pomysłów na zagospodarowanie czasu i przestrzeni nie brakowało, każda z klas przygotowała swoje stoisko z atrakcjami dla odwiedzających. Można było poznać bliżej życie, zwyczaje i problemy fok, bocianów, jeży i psów, a także dowiedzieć się czegoś o rekordach w świecie zwierząt. Zbieraliśmy fundusze na potrzeby Fundacji Azylu pod Psim Aniołem, która pomaga bezdomnym i porzuconym zwierzętom, ratuje zwierzęta z wypadków, leczy bezdomne psy i koty, szuka dla nich rodzin zastępczych.

W czasie pikniku swoją obecność i działalność zaznaczyły dwie organizacje. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! przekazała nam dużo informacji na temat przestrzegania praw zwierząt i poszanowania ich życia, uwrażliwiała na czasem smutny los dwu- i czworonogów, których nikt nie kocha. Fundacja ta prowadzi kampanie społeczne i informacyjne w schroniskach i innych placówkach niosących pomoc zwierzętom. Stowarzyszenie Empatia prowadzi swoje działania wokół praw zwierząt - tych, których ludzie wybrali na przyjaciół, a mimo to często je zaniedbują, jak i tych wykorzystywanych do celów konsumpcyjnych, rozrywkowych czy doświadczalnych. Pojawiło się też dużo informacji na temat wegetarianizmu, weganizmu i innych odmian "wege".

Ci, którzy uzupełnili wiedzę o „braciach naszych mniejszych”, z radością korzystali z dobrodziejstw piknikowej wegetariańskiej jadłodajni CZTERY ŁAPY prowadzonej z wdziękiem przez Mamy z klasy 2 lub ustawiali się po gorące napoje do Tatusiów z klasy 5. Dużym uznaniem cieszyło się stoisko z książkami za złotówkę. Co odważniejsi rzucali na odległość… dyrektorskim beretem, a małe i duże łakomczuszki brały udział w aukcji przetworów. Pierwszoklasiści zaprezentowali niezapomniany występ w zwierzęcych przebraniach, a ich Rodzice złożyli uroczyste ślubowanie – będą wspierać swoje dzieci w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Cóż z tego, że pod koniec pikniku zaczął padać deszcz? Impreza przeniosła się do szkoły i skończyła w zaplanowanym czasie, ani chwili wcześniej. Wierzymy, że zadowolenie piknikowiczów przełoży się na zadowolenie zwierzaków, którym spotkanie było poświęcone.

Zapraszamy na piknik w obiektywie...

SMP