Akcja dobroczynna na rzecz Wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku

W naszej szkole planujemy akcję w dniach 10-14 października 2011 r.

Dzięki Pani Dorocie Cegłowskiej, mamie Krzysia z kl. 5 i Mikołaja, naszego absolwenta, nawiązaliśmy kontakt z Panią Janiną Stencel, nauczycielką w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku. Miejscowość położona jest na granicy z Ukrainą. Pani Janina jest nauczycielem z 26-letnim stażem. Od 4 lat pracuje w SOS w Dorohusku jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jest również wychowawcą klasy, w której uczy się 8 uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.

Obecnie w Ośrodku uczy się 54 uczniów, w tym 14 dziewcząt i 40 chłopców, w wieku 5-20 lat. Większość uczniów (43 osoby) mieszka w internacie. Wyjeżdżają oni do domu na weekendy.

Uczniowie w Ośrodku są upośledzeni umysłowo w stopniu znacznym i umiarkowanym, 3 wychowanków ma dysfunkcje fizyczne (problem z chodzeniem), są dzieci z zespołem Downa, zespołem Aspergera, z autyzmem, z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzieci pochodzą najczęściej z rodzin patologicznych. Rodzice nadużywają alkoholu, czasami sami są upośledzeni umysłowo.

Będziemy zbierali najbardziej potrzebne dzieciom rzeczy. Dary przez nas zgromadzone przekażą do Ośrodka Państwo Cegłowscy.

Oto lista rzeczy, które można składać w pomieszczeniu na 1. piętrze:

1. Obuwie, odzież (czapki, szaliki, rękawiczki, skarpetki, bielizna, klapki pod prysznic)
  2. Przybory szkolne (farby akrylowe, plakatówki, witrażowe, plastelina, pędzle, zeszyty formatu A4, zeszyty zwykłe, teczki papierowe z gumką, modelina, bloki rysunkowe techniczne duże i małe, bloki z kolorowymi kartkami, kredki, puzzle 36 elementów MAXI, puzzle do 100 elementów, stemple, farby do malowania twarzy, klocki duże i małe)
  3. Książeczki do kolorowania, do czytania z obrazkami (jak dla przedszkolaków)
  4. Globus, cymbałki, flet
  5. Papier wizytówkowy, bibuła marszczona, mazaki, papier do ksero (zwykły i kolorowy), papiery kolorowe do wyklejania, taśma dwustronna, lakier bezbarwny w spreju, farba złota w spreju
  6. Ręczniki, pościel, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, mydło, szampon, pasta do zębów, dezodoranty, przybory do higieny intymnej dla dziewcząt, pieluchy do 20 kg
  7. Piłki nożne, koszykowe, do siatkówki, skakanki, koła hula-hop

Zapraszam do wzięcia udziału w zbiórce i dziękuję wszystkim ofiarodawcom.

Małgorzata Wiśniewska