19 września klasa 3 wybrała się do Muzeum Ziemi na zajęcia "Bursztynowe skarby" w ramach XV Festiwalu Nauki. Bursztyny nazywane są ZŁOTEM PÓŁNOCY. Na miejscu mogliśmy nie tylko wysłuchać historii o powstaniu bursztynu, ale również doświadczalnie sprawdzić jego właściwości i podziwiać przepiękne ozdoby z tej prehistorycznej żywicy. Widzieliśmy zdjęcia bursztynowej komnaty, szkoda, że nie mogliśmy obejrzeć jej w rzeczywistości... podobno spłonęła.

Co to jest bursztyn? Kiedy i jak powstał?

Bursztyn to skamieniała żywica, która ciekła z chorego drzewa. Żywica ta musiała odczekać 45 milionów lat, żeby stała się bursztynem.

Maja, Magda K., Kalina

Bursztyny powstały ok. 45.000.000 lat temu. Powstały z żywicy z drzew iglastych, drzewa opadały do morza, a wtedy dopływały do Polski (tzn. do terenów dzisiejszej Polski, tam dawniej było morze). Fale przeniosły bursztyn na tereny Polski. Kiedy Europa powiększyła się, bursztyny wpłynęły do Bałtyku. Bursztyny w słonej wodzie wypływały, a w słodkiej topiły się.

Maciek, Kacper, Zosia

Jakie są właściwości bursztynu i jak można to sprawdzić?

Bursztyn ma właściwości lecznicze, jest także używany do kosmetyków. Bursztyn można włożyć do wody, dodać 6 łyżek soli i dokładnie wymieszać - podróbki bursztynów zatoną, a bursztyny będą się unosić. Kiedy założy się bursztynowy naszyjnik, on pomaga wyleczyć choroby tarczycy lub górnych dróg oddechowych (taki naszyjnik trzeba nosić bardzo, bardzo długo). Bursztyn elektryzuje się.

Franek, Wika, Marta

Od czego zależy kolor i przejrzystość bursztynu?

To zależy od rodzaju żywicy i wieku bursztynów. Bursztyn ma kilka warstw kolorów, od żółtego po brązowy. Bursztyny składają się z żywicy, ale ludzie tak do końca nie wiedzą, z czego składa się bursztyn. Im bursztyn jaśniejszy, tym ma w sobie więcej pęcherzyków powietrza.

Iwo, Mikołaj, Magda B.

Co to są inkluzje i jak można je oglądać?

Inkluzje to owady, części roślin lub fragmenty sierści zwierząt zatopione w żywicy drzew w bardzo dawnych czasach. Wtedy w lasach było trochę inaczej, bo drzewa były często ranione i leciała z nich żywica. Inkluzje można oglądać przez mikroskop i lupę.

Zuzia, Marysia W., Kasia

Ciekawostki o bursztynach

  1. Bursztyny nie toną w słonej wodzie.
  2. Bursztyny powstały ok. 45.000.000 lat temu.
  3. Kiedy zapali się bursztyn, płonie on jasnym płomieniem i ładnie pachnie.
  4. Bursztyny były kiedyś bardzo, bardzo, bardzo cenne (i nadal są).
  5. Jeśli w ciemnym pokoju znajdują się bursztyny i oświetlimy je światłem ultrafioletowym, to bursztyny zaczną świecić na zielonkawo.
  6. Z bursztynów można robić różne rzeczy, głównie ozdoby, biżuterię.
  7. Wcześniej w Polsce nie było bursztynów i przyniosły je fale z terenów obecnej Skandynawii.
  8. Bursztyny są ładne.

Wojtek, Antek, Marysia B.


Galeria | Archiwum