Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO ma już 20 lat. Z tej okazji podczas pikniku dnia 11 czerwca uroczyście obchodziliśmy jubileusz jej istnienia. Uroczystość prowadził pan Tomasz Prange-Barczyński na tle utworów granych przez Trio muzyczne. Święto było okazją do zaproszenia wielu znakomitych gości, również tych związanych z historią szkoły.

Założyciele Szesnastki i osoby kształtujące ją podczas pierwszych lat działalności w wielu przypadkach mieli okazję spotkać się po raz pierwszy od kilku, kilkunastu lat. Podobnie było z absolwentami pierwszego rocznika, którzy licznie przybyli na uroczystość.

.

Nasza Szkoła tego dnia była zupełnie odmieniona. Na boisku pojawiła się scena z dużym ekranem, na ogrodzeniu zawisły banery z motywami uczniowskich prac plastycznych, a wzdłuż budynku stanął długi stół udekorowany barwnymi kwiatami i tacami pełnymi smakowitych truskawek. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor ZS nr 16 STO Beata Wiśniewska-Tomczak, która wraz z Martą z 1 klasy przywitała Gości.

Imprezę swoją obecnością uświetnił Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy pan Włodzimierz Paszyński, który dokonał odsłony tablicy „Szkoły Odkrywców Talentów”, tytułu świeżo nadanego Nam przez MEN. Kolejnym punktem programu była multimedialna prezentacja – kronika filmowa opowiadająca w dużym skrócie o szkole: o jej początkach i rozwoju, kolejnych inwestycjach, charakterze i misji, założycielach i uczniach, nauczycielach i pracownikach w latach 1991-2011.

Wśród Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, byli m. in. pan Wojciech Starzyński – wieloletni prezes STO i Tata z Naszej Szkoły, pani dr hab. Małgorzata Żytko z UW, pani Ewa Lis – Wizytator z Kuratorium Oświaty oraz pani dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Danuta Leyk.

Zarząd Główny STO reprezentował pan Zygmunt Puchalski, który wraz z panią prezes SKT nr 26 STO Marzenną Zapalską wieloletnim pracownikom szkoły (panie: Ela Ciecierska, Stanisława Tężyńska, Zofia „Irena” Downarowicz i Janina Pochmurska) i szczególnie zaangażowanemu Rodzicowi (pani Hanna Wolska) wręczył Srebrne Odznaki STO wraz ze słodkim załącznikiem. Następnie pokazano zdjęcia odnowionej pracowni komputerowej wyposażonej w nowy sprzęt – prezentu od SKT z okazji 20-lecia.

Wiceprezes STO i pani prezes Koła nr 26 przekazali kosz łakoci pani Marii Prosińskiej-Jackl, założycielce szkoły, prezes i wieloletniej członkini Zarządu Koła, będącej do dziś w stałym kontakcie z Szesnastką. Z kolei z jej rąk odznaczeniami Złotych Listków udekorowane zostały osoby szczególnie zasłużone w procesie zakładania i „rozkręcania” Naszej Szkoły: pani Katarzyna Rabanowska, pani Aleksandra Szmielew oraz pan Jan Herczyński. Wśród wręczanych po raz pierwszy w historii szkoły Złotych Listków jeden przyznany został pośmiertnie panu Piotrowi Amsterdamskiemu – wieloletniemu prezesowi Zarządu Koła.

Budowniczy SSP nr 16 STO pojawili się w towarzystwie swoich, dorosłych już, dzieci – absolwentów sprzed 11 i 12 lat. „Piękni prawie-30-letni” wraz ze swoimi wychowawczyniami, Ewą Markiewicz i Marzeną Mituniewicz, oraz pierwszą dyrektor panią Małgorzatą Świderską na prośbę pani Małgosi Wiśniewskiej (ówczesnej i obecnej wychowawczyni świetlicy) tłumnie pojawili się na scenie, by trochę powspominać i odebrać z rąk szóstoklasistów Zielone Listki – znaczki z logo Naszej Szkoły. Wiemy, że nawiązany na nowo kontakt między dawnymi uczniami zaowocował kolejnym spotkaniem.

Część formalna wzbogacona była przez występy naszych uczniów; najmłodsi ze wsparciem pani Kasi Kiwior zaśpiewali piosenki z Kabaretu Starszych Panów, Rodzina Ziemkiewiczów zaprezentowała znakomity skecz – fragment Ferdydurke Gombrowicza, a Szymon z Marysią oraz Staś zagrali na instrumentach. Nagle wśród gości pojawili się… szczudlarze! Na placu zabaw młodzili artyści „wypsikali” kolorowe dzieło sztuki współczesnej, puszczali bańki mydlane i zajadali się watą cukrową. Ostatnim występem scenicznym był pokaz magika, który z pomocą widowni wykonywał sztuczki i objaśniał tajemnice trików.

Wszyscy goście zostali uhonorowani specjalnymi znaczkami zaprojektowanymi przez naszych uczniów z okazji jubileuszu szkoły. Każdy dostał również folder zawierający program imprezy i kilka słów o „duchu szkoły” łączącym międzypokoleniowo wszystkie nasze Rodziny. Można było wpisać się do Pamiątkowej Księgi Gości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

XX-lecie S.P. w obiektywie gimnazjalistów