„Stroje ludowe w Polsce” to piękna i kolorowa wystawa Muzeum Etnograficznego, którą podziwiali uczniowie kl. 3 na początku listopada.

Te niezwykłe stroje zakładano tylko na uroczyste okazje rodzinne i państwowe. Traktowane były jako ubiór paradny, noszony z godnością, gdyż „jak cię widzą, tak cię piszą”. Strój świadczył nie tylko o przynależności do grupy regionalnej czy pozycji społecznej ale także o stanie cywilnym!

Podczas zajęć „Czerwone korale” szczególnie zaakcentowane zostały stroje kurpiowskie oraz krakowskie oraz góralskie. Uczniowie układali puzzle przedstawiające poszczególne stroje (dziewczynki – damskie, chłopcy – męskie)    a następnie odnajdywali ich odpowiedniki na wystawie. Po mini wykładzie na temat polskich strojów ludowych, a także możliwości ich dotknięcia, dzieci dostały za zadanie pokolorować i wyciąć obrazki ze strojami i „ubrać” w nie papierowe postacie.

Zajęcia były bardzo ciekawe i mobilizowały do pracy twórczej. Na dowód zapraszamy do galerii zdjęć.

Kinga Jackl