28 października 2010 r. wybraliśmy się do Muzeum Archeologii na zajęcia            „W średniowiecznym skryptorium”. Poznaliśmy podstawowe pojęcia związane ze średniowiecznymi księgami; dowiedzieliśmy się, kto i w jaki sposób pracował w skryptoriach*. Oglądaliśmy reprint** Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego. Samodzielnie wykonaliśmy inicjały iluminowane*** złotem lub srebrem. Jesteśmy pełni uznania dla ludzi, dzięki którym kilkaset lat temu powstawały księgi. Dzisiejsze książki nie robią takiego wrażenia jak te średniowieczne, ale są dostępne dla wszystkich i na pewno warto je czytać!

 *skryptorium – pomieszczenie w średniowiecznych klasztorach przeznaczone dla zakonników zajmujących się przepisywaniem ksiąg

 **reprint – powtórne wydanie starej książki, gazety itp., przy jak najwierniejszym zachowaniu cech oryginału. Ważne: od falsyfikatu (podróbki) różni się tym, że fakt bycia kopią jest ujawniony!

 ***iluminacja (łac. illuminare – rozświetlać) – w pierwotnym znaczeniu to zdobienie złotem kart księgi; ogólniej – średniowieczne zdobnictwo książkowe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

                                                                       Sylwia Mroczek-Poniatowska


Galeria | Archiwum