Bliżej Chopina

27 maja uczestnicy Konkursu Wiedzy o Chopinie (17 uczniów z naszej szkoły podstawowej) odwiedzili BUW. Wśród  nich były nasze finalistki tego konkursu: Zosia Klimaszewska z 4 klasy i z 6 kl. Julia Redas.

Organizatorką  wycieczki była p. Ania Łącka.

Pojechaliśmy  zobaczyć Gabinet Zbiorów Muzycznych, choć rękopisów Chopina tam nie ma. One znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Po zwiedzeniu ciekawszych miejsc  Biblioteki Uniwersytetu kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych, p. Piotr Maculewicz, pokazał nam starodruki, wydania nut nawet z XV w i opowiedział o sposobach zapisu znaków muzycznych. Obejrzeliśmy stare książki oprawione w deski, wysłuchaliśmy różnych ciekawostek. Mogliśmy wziąć do ręki leciutkie batuty dyrygenta. Zobaczyliśmy pamiątki po znanym kompozytorze Karolu Szymanowskim a także zapomnianym nieco Romanie Palestrze.

Na koniec poszliśmy na dach BUW -u do słynnych ogrodów.

Wracając, wstąpiliśmy na wystawę „Ślady Chopina na UW” w starym gmachu dawnego BUW- u. Kompozytor związany był przez 20 lat z Krakowskim Przedmieściem, Pałacem Kazimierzowskim i uniwersytetem.

Wysłuchaliśmy dzieł Chopina na ławeczce przed UW.

Wyprawa, pod okiem p. Dominiki i p. Ani, odbyła się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu "Bliżej Chopina" w związku z Rokiem Chopinowskim.

Anna Łącka