Coolest Projects International 2018. Byliśmy tam!

System bezpieczeństwa dla seniorów oparty na rozpoznawaniu rysów twarzy; eksperyment badający warunki pracy w przestrzeni kosmicznej; aplikacja pomagająca osobom z niepełnosprawnościami komunikować się z rodziną i znajomymi; gra przygodowa, edukująca w zakresie bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. To tylko cztery z siedmiuset projektów zaprezentowanych 26 maja w Dublinie podczas pokazu innowacji technologicznych Coolest Project International 2018, zorganizowanego przez fundację CoderDojo.

Wśród tysiąca dzieci z piętnastu krajów świata, które przyjechały do stolicy Irlandii, aby pochwalić się skonstruowanymi przez siebie urządzeniami, znalazło się czterech trzecioklasistów z naszej szkoły: Maciek J., Tadzio R., Krzyś Sz. i Janek Ż. Wszyscy uczęszczają na prowadzone u nas od półtora roku zajęcia z kodowania. Z pomocą rodziców zbudowali czujnik badający stan zapylenia powietrza. Byli jedną z dwóch ekip z Polski. Nie zdobyli nagrody. Nie liczyli też na nią.

- Ważne było samo uczestnictwo. Wiedzieliśmy, że projekt, który przygotowaliśmy, jest relatywnie prosty, oparty na gotowym oprogramowaniu, płytce Arduino i klockach Lego, ale też jego autorzy mają dopiero po dziewięć lat - mówi inicjator wyjazdu, Piotr Rycielski.

Korzyści z udziału? Chłopcy przez kilka tygodni systematycznie ze sobą współpracowali, przechodząc przez kolejne etapy projektowania i konstruowania urządzenia. Poczuli atmosferę wielkiej hali wystawowej, przez którą przez cały dzień przewinęło się dziesięć tysięcy odwiedzających. Przełamując nieśmiałość i trudności językowe, opowiedzieli o swoim projekcie międzynarodowemu jury. Zobaczyli, co przygotowali ich koledzy z innych krajów. I nabrali chęci, aby za rok pojechać ponownie.

Relacja - Mama Maćka, współprowadząca zajęcia z kodowania w naszej szkole

Krzyś, Janek Ż., Maciek i Tadzio z kl. 3 z rodzicami godnie reprezentowali w Dublinie CoderDojo Muranów, czyli grupę dzieci z poniedziałkowych zajęć kodowania. CoolestProjects International 2018 w Dublinie było świetne!

W kategorii Hardware, czyli tam, gdzie startowali chłopcy, wygrała dziewczynka z Turcji z... psem przewodnikiem. Druga drużyna z CoderDojo Polska to Gliwice, gdzie byli uczniowie też ze szkoły STO.

Relacja z punktu widzenia rodzica - mama Tadzia