Kl. 4 na tropie znaków rzymskich

17 października 2017 r. w piękny, słoneczny dzień udaliśmy się do Zamku Królewskiego na warsztaty pt. „Jak liczyli Rzymianie?”. Zajęcia miały na celu zapoznać nas z rzymskim systemem zapisu liczb. Najpierw w piwnicach dostojnego gmachu przypomnieliśmy sobie litery, którymi zapisuje się liczby w tym systemie. Prowadząca warsztaty była bardzo dumna z klasy 4. Wszyscy uczniowie znakomicie radzili sobie z odczytywaniem i zapisywaniem liczb. Po krótkiej wprawce wzięliśmy kolorowe materiały na podkładkach, ołówki i ruszyliśmy w poszukiwaniu zapisów rzymskich w całym zamku. Byliśmy w sali tronowej, sali balowej, sali marmurowej, pokoju sypialnym i sali rycerskiej.  Poszukiwaliśmy w tych pomieszczeniach napisów (najczęściej dat) zapisanych w systemie rzymskim, a także rozwiązywaliśmy przygotowane dla nas zadania i zagadki. Wycieczka do zamku bardzo podobała się uczniom klasy 4, z zainteresowaniem włączali się w przygotowane aktywności. Na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przed Zamkiem i z nową dawką energii wróciliśmy do szkoły.

ANS