Festiwal Naukowy na Dzień Dziecka

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, już po raz czwarty eksperymentowaliśmy na Festiwalu Naukowym w tym roku pod hasłem „W ruchu i spoczynku”.

Przy 16 stanowiskach doświadczalnych uczniowie naszej szkoły budowali modele samolotów, statków z kołem napędowym i motyli. Przekonali się, jak silne jest napięcie powierzchniowe wody, która nie wypływała z butelki odwróconej dnem do góry. Zobaczyli, że istnieją ciała, które poruszają się pod górę bez żadnej pomocy, że nie zawsze balon pęka po naciśnięciu na gwoździe, że rodzynki toną, a następnie wynurzają się. Doświadczyli też magii optyki i zapalania świeczki nie od jej knota, a od dymu nad nim. Odróżniali jajka surowe od ugotowanych. Podziwiali zmianę wielkości balonu w naczyniu próżniowym. Uczniowie mogli zobaczyć model fontanny, silnika elektrycznego, pociągu elektromagnetycznego oraz poduszkowca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różne doświadczenia związane z reakcją octu z sodą oraz walki na worki z powietrzem z własnych płuc.

Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w pokazie atrakcyjnego doświadczenia, w czasie którego powstała pasta do zębów dla słonia.

Wszystkie atrakcje przygotowała grupa uczniów z Klubu Młodego Odkrywcy „Atomówki i Robale” działającego w naszej szkole od siedmiu lat.

Wydarzenie było finansowane przez Zarząd Główny STO.

Anna Baran

opiekun szkolnego KMO