Gościliśmy francuskiego filozofa

W środę 15 maja 2015 r. gościł w naszej szkole francuski filozof, autor wielu książek Michel Piquemal. Atmosfera spotkania była otwarta i każde dziecko mogło zadać filozofowi swoje pytanie. Uczniowie m. in pytali:

*Czy był niegrzecznym dzieckiem?

Był niegrzeczny, miał kłopoty z dyscypliną, zaczął uczyć się dopiero w liceum, a studia skończył z wyróżnieniem.

* Czy filozof powinien być grzeczny?

Filozof powinien wątpić, kwestionować, pytać, a więc w tym sensie nie powinien zgadzać się na wszystko, co niesie świat. Filozof jest buntownikiem.

* O czym była jego pierwsza książka i dlaczego autor pisze książki?

O Indianach, a pisanie to dla niego podróże do różnych krain i kultur.

*Co jest dla niego najgorszą rzeczą?

Niezawinione cierpienie i choroba niewinnych dzieci.

*Co jest rzeczą najcenniejszą?

Szacunek do innych i pokój.

*Czy grał w piłkę nożną?

Tak, bardzo lubił, był obrońcą.

*Czy filozof jest smutny?

Filozof powinien być wesoły i cieszyć się życiem.

Pytaniom nie było końca...

Po godzinie musieliśmy przerwać spotkanie, ponieważ autor obiecał podpisać książki. Ustawiła się kolejka uczniów. Filozof każdemu dziecku napisał imienną dedykację i kilka mądrych słów.

Była to praktyczna lekcja z filozofii życia zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

D.D-M