III Forum KMO

14-15 listopada, III Międzynarodowe Forum Klubów Młodych Odkrywców w Centrum Nauki KOPERNIK. P. Ania B. będzie panelistką jednego z paneli dyskusyjnych oraz zaprezentuje warszawski projekt "POWIETRZE", którego finał odbył się w naszej szkole.

Opiekunów Klubów Młodych Odkrywców (w naszej szkole działa od ponad 3 lat KMO Atomówki i Robale) powitała p. Irena Cieślińska, zastępca dyrektora CNK. Następnie głos zabrali:
p. Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w MEN, która nazwała opiekunów KMO wyrwą w systemie edukacji,
p. Piotr Paweł Bauć, przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji - uznał, że opiekunowie KMO znaleźli sens życia i odkrywania człowieka oraz wszczepiają ten sens młodemu pokoleniu dla mądrego użytkowania prowadzącego do dobra i postępu,
p. Jarosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, odwołując się do postaw i działań opiekunów KMO, przytoczył słowa Sokratesa "nie mogę niczego nauczyć, ale mogę sprawić, by inni zaczęli myśleć",
prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej CNK, powiedział, że poznawanie przyrody jest dziełem człowieka, a rozwój nauki jest zadaniem wszystkich, a głównie nauczycieli, uczniów i naukowców.
Wykład inauguracyjny wygłosił obecny w naszej szkole dzień wcześniej p. Sai Chandrasekhar, członek zarządu Fundacji Agastya popularyzującej naukę w Indiach. Gość specjalny Forum opowiedział o działalności i celach przyświecających swojej Fundacji, metodach pracy z dziećmi i realizowanych zadaniach.

Pierwszego dnia Forum uczestnicy wzięli udział w dwóch wybranych warsztatach. Ja uczestniczyłam w warsztacie gościa specjalnego i warsztacie nt. zarządzania projektem edukacyjnym.
Po kolacji zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, tradycyjnie przy wahadle Foucaulta przy wejściu na wystawy CNK, a następnie bawiliśmy się i śmiali do rozpuku na występie Teatru Improwizowanego Klancyk. Potem był czas na indywidualne zwiedzanie wystaw oraz gimnastykę umysłu w Majsterni. Dla mnie obowiązkowym punktem była niedawno otwarta wystawa czasowa "Mikroświat" ze wspaniałymi zdjęciami mikroorganizmów. Najbardziej zafascynowała mnie metoda wykonywania tych zdjęć.

Drugi dzień Forum rozpoczął się prezentacją działań Uniwersytetu dzieci. Reprezentująca go p. Agata Wilam zachęciła nas do korzystania z przygotowanych przez jej kolegów scenariuszy zajęć doświadczalnych. Następnie głos zabrała p. Maria Mach z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (jego stypendystą jest m. in. reż. Jan Klata). Jej wystąpienie było dość odważne w słowach. W pamięci zostanie mi na długo Jej porównanie opiekunów KMO do partyzantów uprawiających partyzantkę w obecnym systemie edukacji w Polsce, gdyż "decyzje administracyjne nie wpłyną na zmianę szkoły". Z przykrością stwierdziła, że większość nauczycieli to ludność cywilna, która nie wie, co zrobić i nie potrafi się zdecydować na radykalny krok. Ciekawe było, że p. Mach jest przeciwna podziałowi ludzi na zdolnych i słabych. Stwierdziła, że talenty ujawniają się w określonych etapach życia człowieka. Sztuką jest utrafienie w odpowiedni moment i pobudzenie talentu, by przerodził się w pasję.

Przed obiadem opiekunowie KMO wzięli udział w wybranych panelach dyskusyjnych. Ja z trzema koleżankami byłyśmy panelistkami w panelu "Klubowicz - twórca czy odbiorca?". Opowiedziałyśmy o swoich doświadczeniach w pracy z klubowiczami, o ich postawach i zachowaniach. Bardzo się cieszę, że w panelu wzięło udział wielu opiekunów, pytając o rady, ale i dzieląc się własnymi spostrzeżeniami.
Po obiedzie można było porozmawiać o zakończonych projektach realizowanych wspólnie przez różne kluby w ramach "Eksperymentu w toku". Z dumą przyznaję, że na kilkanaście rozpoczętych w ubiegłym roku, klubowicze w naszej szkoły podstawowej wspólnie z innymi warszawskimi klubami sfinalizowali projekt o powietrzu. Na korytarzu Centrum Konferencyjnego można było zobaczyć prezentacje 5 zakończonych projektów, w tym naszego :)

Forum zakończone zostało podsumowaniami warsztatów i paneli dyskusyjnych. Na koniec głos zabrał p. Robert Firmhofer, dyrektor CNK, który wrócił z konferencji z Estonii (najbardziej zinformatyzowanego kraju na świecie).

Po Forum wracam, jak co roku, z naładowanymi akumulatorami i nowymi pomysłami na zajęcia KMO i lekcje. Pewnie długo będę pamiętać słowa przytoczone przez Randy'ego Pauscha w jego ostatnim wykładzie i przypomniane na warsztacie o projektach - "jeśli ktoś cię nie krytykuje (konstruktywnie) lub nie daje ci informacji zwrotnej, to źle z tobą, bo postawił na tobie krzyżyk". I z pewnością nadal będę prowadzić - według słów p. Marii Mach - swoją partyzantkę ;)

AB

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z Forum