Spotkanie Warszawskich Klubów Młodych Odkrywców

Dziś (16.10.2014 r.) w naszej szkole gościliśmy dwa szkolne Kluby Młodych Odkrywców (KMO): KMO Elemelka z przedszkola na Saskiej Kępie i KMO Wybuchowy Kisiel z technikum na Pradze Południe. Było nam miło, że odwiedziła nas Pani reprezentująca Centrum Nauki KOPERNIK, które jest koordynatorem działania KMO w Polsce i krajach wschodniej Europy.
Pięciolatków potraktowaliśmy jak gości honorowych, dla których przygotowaliśmy doświadczenia związane z powietrzem, a Dziewczęta z technikum - doświadczenia z dwutlenkiem węgla. Gospodarzami była grupa klubowiczów z klasy 6 naszej szkoły podstawowej (KMO Atomówki i Robale).
Spotkanie było finałem projektu "POWIETRZE" zainicjowanego w Centrum Nauki KOPERNIK w ramach większego projektu "Eksperyment w toku".
Spotkanie rozpoczęliśmy od pokazu, w wyniku którego okazało się, że - cytuję - "balon ma uszy". Następnie Maluchy zostały podzielone na 7 grup i podchodziły do kolejnych stanowisk, na których czekały na Nie różne doświadczenia związane z pompowaniem balonów w butelkach lub naczyniach próżniowych, gaszeniem świec lub powstawaniem różnych wybuchowych substancji.
Szóstaki rewelacyjnie wczuły się w rolę animatorów, wykazały się dużą wiedzą i cierpliwością wobec młodszych kolegów. Zarażały zaangażowaniem i dobrym humorem.
Buzie uczestników początkowo zagubione, z czasem zamieniły się w podkówki skierowane w górę. Niektórzy powtarzali doświadczenia lub ponownie próbowali swoich sił w dmuchaniu balonów wewnątrz butelek.
Byłam pod wielkim wrażeniem odwagi w podejściu do eksperymentowania u tak małych dzieci. Spotkanie potwierdziło, że eksperymentować może każdy, niezależnie od wieku. A wspólne eksperymentowanie uczy sprawnej i efektywnej współpracy oraz usuwa bariery między ludźmi z różnych środowisk czy o innych poziomach wiedzy. Żegnając się, Pani z CNK powiedziała, że widzi, iżKMO działa. Działa! I to jeszcze jak! :)

Projekt był dużym przedsięwzięciem, które nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób. Bardzo dziękuję Paniom Opiekunkom klubów i Przedstawicielce CNK za przyjazd i pomoc w poprowadzeniu spotkania. Dziękuję p. Pawłowi za niesamowitą pomoc w technicznym przygotowaniu spotkania i bycie w pełni gotowym na różne sytuacje alarmowe. Dziękuję Nauczycielom i Dyrekcji za słowa wparcia. Panu Michałowi za ustawienie sprzętu nagłaśniającego. I oczywiście swoim Klubowiczom: Zuzi, Marysi, Mai, Zosi, Iwo, Frankowi, Kacprowi i Maćkowi. Kochani, bez Was to spotkanie w ogóle by się nie udało. Bardzo Wam dziękuję za poważne podejście, spokój, przygotowanie i poprowadzenie wybranych doświadczeń. Mam nadzieję, że ciekawość świata i chęć eksperymentowania wejdą Wam w nawyk, a dzisiejsze spotkanie na długo zostanie w Waszej pamięci :)

Pozostaje mi wierzyć, że po dzisiejszym spotkaniu grupa KMO z gimnazjum się powiększy i uda nam się w natłoku różnych obowiązków poeksperymentować przynajmniej raz w miesiącu.

Zapraszam do galerii

Anna Baran