Konferencja „Środowiska obywatelskie w służbie edukacji narodowej 1989–2014”

„Środowiska obywatelskie w służbie edukacji narodowej 1989–2014” to nadzwyczaj poważny temat konferencji, która odbyła się 3 października w Collegium Civitas.

Konferencja została zorganizowana przez Fundację „Rodzice Szkole”, a wzięło w niej udział ponad 100 osób – m.in. p. Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty, p. Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, dr Anna Okońska–Walkowicz, prezes STO, prof. Elżbieta Putkiewicz z Wydziału Pedagogicznego UW, p. Wojciech Starzyński – wieloletni prezes STO, obecnie prezes zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”, organizator konferencji.

W kolejnych wystąpieniach podkreślono udział i znaczenie ludzi działających w takich organizacjach jak STO, Przymierze Rodzin czy Zespołu Szkół Bednarska, którzy doprowadzili do załamania monopolu państwa w systemie edukacji, ale też postawiono pytanie, jak ma wyglądać kolejnych 25 lat oświaty niepublicznej.

Bardzo odważne i ciekawe było wystąpienie prof. Marii Dudzinowej – wiceprzewodniczącej komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, na temat działających (niestety) w oświacie mechanizmów działań pozornych, które podporządkowując szkołę administracji oświatowej, są dla niej rujnujące. Pani Profesor poruszyła też kwestię szeroko obecnie dyskutowanego tematu monitoringu w szkołach, jako pomysłu niesprzyjającego rozwiązaniu problemu przemocy. Pani Krystyna Starczewska opowiedziała o początkach „Bednarskiej” i podkreśliła, że priorytetem zawsze powinno być to, by dydaktyka sprzyjała rozwojowi dziecka. Zwróciła też uwagę na rosnącą presję związaną z rankingowaniem szkół.

Prezes Starzyński podkreślił rolę STO, które jako pierwsze środowisko wprowadziło w szkołach szereg nowatorskich rozwiązań. Spotkanie zakończyło się przyjęciem Deklaracji Obywatelskiej dotyczącej kierunku przyszłych działań. Konferencja była objęta honorowym patronatem Prezydenta RP.

Beata Wiśniewska–Tomczak