Kl. 5 w poszukiwaniu motywów antycznych

              

12 maja 2014 r. klasa piąta wyszła na lekcję pt. „Motywy antyczne we wnętrzach Zamku Królewskiego”. Propozycja p. przewodnik, by zamienić lekcję w poszukiwanie motywów starożytnej Grecji i Rzymu w kolejnych komnatach, została przyjęta z ochotą. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą o mitologii greckiej i aktywnie poszukiwali kolejnych symboli Starożytności. P. przewodnik jeszcze w drodze do tramwaju dziękowała za przyjście na jej zajęcia.

AB

W epoce, z której pochodzą dekoracje wnętrz Zamku Królewskiego, bardzo modne były motywy antyczne. Podkreślały one wysoką kulturę dworu.

Zwiedziliśmy różne sale, m. in. salę balową. Na jej suficie znajduje się wielkie malowidło pt. „Uporządkowanie chaosu”.  Przedstawia ono bogów greckich z Zeusem w centrum.

W poszukiwaniu motywów z mitologii przeszliśmy przez dwie sale tronowe. Pani, która nas oprowadzała, zwróciła nam uwagę na różne rzeźby, obrazy, zegary i elementy zdobień. Z każdym z tych obiektów wiąże się jakaś historia. Usłyszeliśmy ich wiele, m. in. mit o Marsjaszu, satyrze, który wyzwał na pojedynek Apolla. Bóg muzyki grał na lirze, a jego przeciwnik na flecie. Faun przegrał przez podstęp i został ukarany.

Uważam, że wycieczka była naprawdę ciekawa.

 

Zosia (kl. 5)

 

 

 

 


Galeria | Archiwum