Spotkanie z psimi terapeutami

8 maja 2014 r. klasy 1 i 2 spotkały się z psimi terapeutami - uroczą Pajdą i wspaniałym Kajem. Psy przyszły do szkoły pod opieką swoich właścicielek - przedstawicielek Fundacji Osobom Niepełnosprawnym "Przyjaciel". Pajda i Kaj na co dzień odwiedzają dzieci w przedszkolach i szkołach specjalnych. Biorą udział w dogoterapii, pomagają chorym choć na chwilę zapomnieć o ich trudnej sytuacji. Są dobrze wychowane, wrażliwe, opiekuńcze.

Na początku uczniowie mogli dowiedzieć się lub sobie przypomnieć, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach psów. Wszyscy powinni pamiętać, że posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność! Później goszczone u nas panie opowiedziały, jak należy zachowywać się w obecności psów, szczególnie cudzych:

• jeśli mamy chęć pogłaskać psa, zawsze musimy spytać o zgodę właściciela – danego dnia pies może nie mieć humoru, może gorzej się czuć i nie mieć ochoty na czułości
  • obcych psów nie głaszczemy po łapach ani w okolicach pyska, nie tarmosimy im sierści – nie lubią tego, takie gesty są zarezerwowane tylko dla opiekunów
  • nie bójmy się, jeśli podczas głaskania pies wykona gwałtowny ruch głową – chce nas lepiej poznać, możemy dać mu rękę do powąchania; sami też nie wykonujmy przy psie gwałtownych ruchów – mógłby się przestraszyć
  • kiedy pies je, w żaden sposób nie wolno mu przeszkadzać – mógłby zacząć na nas warczeć lub nawet ugryźć
  • biegnącemu do nas psu staramy się nie okazywać strachu, nie wolno też przed nim uciekać – kiedy stoimy bez ruchu, pies traci nami zainteresowani
  • kiedy znajdujący się blisko pies staje się agresywny, przyjmujemy bezpieczną pozycję „żółwia” – tutaj ekspertami są 1- i 2-klasiści (warto ich o to zapytać)

Po tych ważnych informacjach główni bohaterowie spotkania zaprezentowali swoje umiejętności. Kaja przechodziła slalomem między nogami właścicielki, przychodziła do niej na umówiony znak i siadała przy lewej nodze, ale największy aplauz wzbudziła, przybijając łapą piątkę swojej pani. Kaj pokazał, że mimo wielkiej chęci nie zjada niczego z podłogi, dopóki pani mu nie pozwoli.

Na koniec spotkania uczniowie doczekali się – mogli nareszcie pogłaskać Pajdę i Kaja :)

SMP