Spotkanie z tkaczką kl. 1-3

              

 

W październiku klasy 1-3 miały przyjemność spotkać się z tkaczką w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Na wstępie dowiedzieliśmy się, że tkaczka nie zajmuje się szyciem, tylko tkaniem. Zastanawialiśmy się, co i w jaki sposób można utkać. Zgromadzone materiały udowodniły, że... właściwie nie ma ograniczeń. Zobaczyliśmy oryginalne prace tkane na krosnach - fartuszek, obrus, pasiak, bieżniki, a także tkaniny dekoracyjne, wieszane na ścianach jako obrazy, służące jednocześnie za ocieplenie pomieszczeń.

Czy dziś, kiedy w sklepach można kupić wszystko, tkaczki mają co robić? Tak! Ich prace są wyjątkowe, niepowtarzalne, nie spotkamy dwóch takich samych, a w fabrykach produkuje się tysiące identycznych obrusów czy fartuszków. Dlatego tak ważne jest przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom.

Również i my mogliśmy zasiąść przy warsztacie tkackim i mieć swój wkład w tworzenie kolorowego bieżnika. Przekonaliśmy się, że tkający muszą mieć dużo siły, a do pracy angażować nie tylko ręce, ale i nogi.

SMP


Galeria | Archiwum