O szkole

Ze wszystkimi naszymi uczniami wiążemy wielkie nadzieje i chcemy, by osiągnęli wszystko, na co ich stać
- fragment misji szkoły.

Gimnazjum:

Działa od 1999 r.
Ma uprawnienia szkoły publicznej.
Na każdym poziomie jest jedna klasa. W każdej klasie uczy się maksymalnie 20 uczniów.
Wskaźnik EWD - szkoła sukcesu.
Co roku wyniki naszych Gimnazjalistów mieszczą się w najwyższym staninie, czyli w przedziale najwyższych wyników uzyskanych przez uczniów w całej Polsce. Wyniki egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2016/2017:

• język polski - 86,1%
  • historia i wos - 82,1%
  • matematyka - 80,4%
  • przedmioty przyrodnicze - 74,9%
  • jęz. angielski
    • poziom podstawowy - 98,6%
    • poziom rozszerzony - 93,6%

Proponujemy:

• Obowiązkową naukę dwóch języków: angielski - 5 h tygodniowo, francuski lub niemiecki (do wyboru) - 3 h tygodniowo.
  • Od kl. II obowiązkowe zajęcia języka angielskiego przygotowujące do FCE. W kl. III przystąpienie w szkole do egzaminu FCE
  • W kl. II egzamin z języka niemieckiego Fit in Deutsch I, w kl. III egzamin Fit in Deutsch II, w kl II lub III egzamin z języka francuskiego DELF
  • Dodatkowy przedmiot "Wstęp do filozofii"
  • Możliwość wyboru fakultetów - historyczny, matematyczny, Klub Młodego Odkrywcy (zajęcia pod patronatem Centrum Nauki Kopernik) oraz zajęć dodatkowych - filmowych, językowych, informatycznych czy plastycznych. Część z nich jest prowadzona metodą projektu.
  • Zajęcia wyrównawcze z podstawowych przedmiotów i konsultacje z języka angielskiego.
  • W klasie III, od września, dodatkowe zajęcia przedmiotowe przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego.
  • W klasach I - II warsztaty na temat technik uczenia się i sztuki prezentacji. W kl. III klasie zajęcia wzbogacone o techniki radzenia sobie ze stresem i metody relaksacji.
  • WF  w nowoczesnej hali sportowej (zajęica do wyboru).
  • Bardzo aktywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i naukowych - wyjścia na wystawy, warsztaty w WSW, Zachęcie i pracowni V9, lekcje w ramach festiwali nauki.
  • Do wyboru zajęcia artystyczne: fotograficzne lub sztuka w przestrzeni publicznej .
  • Wyjazd integracyjny dla klasy I, coroczne wyjazdy do zielonych szkół.
  • Opiekę pedagoga, terapeuty pedagogicznego.
  • Możliwość uzyskania stypendium socjalnego.
  • Wydarzenia: Plener Twórczy, coroczny wyjazd do Berlina, wyjazd do Normandii (wymiana francuska, w wyjeździe bierze udział młodzież z 2 SLO), Wieczór Filmowy w szkole, Dzień Francuski, Festiwal Naukowy, wyjazd na warsztaty do Łodzi.

W roku szkolnym 2016/2017 zrealizowaliśmy projekty zewnętrzne:

• BAKCYL – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży” - zrealizowany; projekt Warszawskiego Instytutu Bankowości. Wolontariusze z banków prowadzą lekcje w kl. I (na lekcjach matematyki i wos-u) nt. zarządzania finansami dla uczniów szkół gimnazjalnych. Lekcje są prowadzone wg programów opracowanych przez ekspertów bankowości i dydaktyków nauczania, z uwzględnieniem podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Projekt działa pod patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Katowicach i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
  • European Money Week - m. in. spotkanie z dr Mieczysławem Groszkiem, wiceprezesem Związku Banków Polskich
  • Szkoła Designu. Design dla szkół - projekt dotyczy sali kl. I; jest interdyscyplinarnym działaniem, w którym spotkali się gimnazjaliści, rodzice oraz projektanci, specjaliści od współczesnych technologii, fotografowie, socjolodzy. Punktem wyjścia jest refleksja nad przestrzenią do pracy i nauki. Analizie zostanie poddana zarówno przestrzeń klas, korytarzy, jak również sposób, w jaki wpływa ona na relacje między uczniami czy na komfort uczenia się etc. To ćwiczenie skłania do zastanowienia się nad sposobami użytkowania przestrzeni, nad tym czego od niej potrzebujemy i jak możemy na nią wpływać, żeby dostosować ją do potrzeb wszystkich jej użytkowników.
  • Tydzień Konstytucyjny - projekt zakończony
  • Muzyczny Projekt Edukacyjny - uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w elitarnym projekcie muzycznym skierowanym do młodzieży gimnazjalnej. Koncerty odbywają się raz w miesiącu w Mazowieckim Instytucie Kultury. Tematami spotkań są elementy dzieła muzycznego ukazywane w niekonwencjonalny i niezwykle interesujący sposób. Audycje są świetną okazją do poznania czołowych polskich muzyków jazzowych i rozrywkowych, a także poszerzenia wiedzy z zakresu instrumentów i teorii muzyki.

Organ prowadzący:

Samodzielne Koło Terenowe nr 26 STO, Prezes: Marzenna Zapalska